Through my eyes

My life

Na basen!

 

Nareszcie znów powracają typowe, letnie, gorące dni tak więc doskonała okazja na to by udać się na basen :] Kryty czy nie, w zasadzie może być nawet kąpielisko czy inne jezioro... Ważne by było bezpiecznie i... CHŁODZIŁO, bo o to w końcu chodzi ^^ A zatem szukać strojów kąpielowych ( nie tylko do opalania.... =_=), a w razie potrzeby również i czepków :P Życzę wszystkim którzy uwielbiają pływać udanych, MOKRYCH wakacji :]

basen03.jpg

basen01.jpg

basen02.jpg

basen04.jpg

basen05.jpg

basen07.jpg

Ciekawostka:

Największym odkrytym basenem w Europie jest wybudowane w 1934 roku Kąpielisko Miejskie w Elblągu o długości 340 m, szerokości od 80 do 125 m i łącznej powierzchni lustra wody 3,35 ha (33 500 m2).

 

basen06.jpg

"Ba­sen - tu się kończy sztuczna uro­da pra­wie wszys­tkich wy­malo­wanych nastolatek." 

 

basen08.jpg

Jak się okazuję z basenowych szaleństw korzystają nie tylko ludzie :] Poniżej fotki zwierzaków czujących się jak ryby w wodzie pomimo braku płetw :P


KONIE - "dla nich ćwiczenia w wodzie to bardzo skuteczna metoda treningu. Pławienie koni jako metodę kondycyjno-treningową zalecał już w 1532 roku (!) Biernat z Lublina, autor najstarszego znanego polskiego traktatu weterynaryjnego. Największą zaletą pławienia koni jest to, że z powodu oporów wody mięśnie muszą pracować ciężej w porównaniu do chodzenia po ziemi. Ruch w wodzie jest też ceniony jako sposób na odchudzenie koni. Dzięki odciążeniu nóg pływanie doskonale sprawdza się w procesie rehabilitacji - w wodzie następuje zmniejszenie bólu, zmniejszenie tarcia w stawach."

Więcej na: http://www.stajniatrot.pl/texts/mondre/basen.html

 

basen09.jpg

basen10.jpg

basen11.jpg

basen13.jpg

basen12.jpg

basen43.jpg

PSY - jak wiemy są psiaki które za nic nie wejdą do wody (choćby tam pływał nie wiadomo jak genialny paty), to inne gdy tylko widzą zbiornik wodny ładują się do niego bez uprzedniego "uwaga skaczę" :] Basen to doskonała okazja dla psiaka do doskonałej zabawy, schłodzenia się ale także jest to dla nich  metoda terapii lub rekonwalescencji po przebytej chorobie. Podobnie jak u koni, dzięki regularnej terapii kondycja psa znacznie się poprawia, a wytrzymałość wzrasta.

 

Więcej na: http://www.e-lecznica.pl/artykul/pies-w-basenie-czyli-terapeutyczne-plywanie

basen14.jpg

basen15.jpg

basen22.jpg

basen18.jpg

basen21.jpg

basen16.jpg

basen17.jpg

basen20.jpg

KOTY - chociaż miny mają nieszczególne to pływać potrafią co poniżej udowadniają :] Zdarzają się nawet osobniki które to lubią, aczkolwiek większość kotów uznaje przewagę języka nad wodą, zwłaszcza chlorowaną :P Jednak zastanawiającym pozostaje... Dlaczego koty pływają pieskiem?

basen32.jpg

basen35.jpg

basen33.jpg

basen36.jpg

basen37.jpg

TYGRYSY - natomiast dla tych "kotków" woda wydaje się być stworzona. Jak wiadomo w naturze tygrysy często wylegują się godzinami w zbiornikach wodnych.Potrafią świetnie pływać, a płynąc mogą zabić ściganą ofiarę. Rzeka o szerokości 6–8 km, to dla nich drobnostka, a z nurtem mogą przepłynąć nawet 30km.

basen28.jpg

basen27.jpg

basen23.jpg

basen25.jpg

basen30.jpg

basen26.jpg

basen24.jpg

basen29.jpg

basen31.jpg

KRÓLIKI - w tym miejscu najważniejsze co pragnę napisać to:

 

Króliki potrafią pływać i w sytuacji zagrożenia życia mogą się ratować tą drogą, jednakże nie jest to ich naturalna czynność dlatego NIE WOLNO kąpać królików i zmuszać ich do pływania. Mają bardzo wrażliwe oczy, uszy które absolutnie należy chronić przed dostępem wody. Nasze domowe króliczki nie są przystosowane do pływania, bardzo szybko zmienia się im temperatura ciała, przez mokra i nieduszoną sierść możemy doprowadzić nawet do śmierci naszego podopiecznego. Dlatego odradza się kąpanie królików, same dbają o swoją higienę, a gdy upały są nie do zniesienia, lepiej zadziałają kostki lodu w miseczce z wodą, zielone (liściaste warzywa) a także butelką z zamarzniętą wodą do której uszak może się przytulić. Internet pełen jest filmików i zdjęć pływających królików jednak pamiętajmy ze nie powinno się tego robić.

 

Poniżej jak pomóc króliczkowi w czasie upału:

http://www.uszata.com/druk/hateemele/upaly.html

 

Jednakże ten mały wydaje się dobrze zabezpieczony i przygotowany do całej "akcji" :]

basen44.jpg

basen39.jpg

basen40.jpg

basen38.jpg

Na sam koniec dwie fotki mojego autorstwa wykonane w zeszłym roku, podczas pobytu na wakacjach w Japonii:

Niedźwiedź polarny w zoo w parku Ueno w Tokio:

basen41.jpg

A także rekin wielorybi z "obstawą" w oceanarium w Osace:

basen42.jpg

P.S. Jeżeli znacie jakieś godne uwagi kąpieliska, jeziora, baseny gdzie polecacie wypoczynek nad woda to piszcie :)

by Alaska