Through my eyes

Książki

Księga Nowego Słońca

W ostatnim czasie przeczytałam wieele szmir. Kompletnie nie wartych polecania - o z grozo =_= "Ciężkie" pieniądze wydane na promocji i po prostu jak kulą w płot. Przeczytane, a raczej ZMĘCZONE dla zasady. Efekt jest tak iż jestem w posiadaniu 3 książek, które chętnie wymienię na jakies inne pozycje fantasy ^^ Ale gdzie?

 

ksieganowego01.jpg

 

Jednakże!! Ha! Jest pięcioksiąg, który mnie zachwycił. I mimo iż pełen tak fantastycznych i nierealnych wydażeń, że aż czasami trudno trafiającymi do świadomości ("Saga jest tak pełna znaczeń, że zostały jej poświęcone osobne, bardzo obszerne opracowania"), to jednak jest to seria, do której z całą pewnością wrócę i to nie raz. Opowieść fantasy z jaką dawno nie miałam do czynienia - zaskakująca, porywająca, niekiedy wręcz przerażająca (pewne motywy w niej opisane sprawiają, że wręcz czuje się ciarki idące po plecach). Mowa o "Księdze Nowego Słońca" autorstwa Gene Wolfe.

 

 

A o czym tak właściwie jest "Księga"?:

"Jest to historia życia Severiana. Młodzieniec ów wiedzie swe życie w konfraterii katów, ale spotkanie z pewną parą sprawi, że opuści ukochane mury i podąży na spotkanie nowego przeznaczenia. Po drodze na sam szczyt władzy spotka go wiele przygód, w przeważającej mierze zastanawiających i dość dziwnych. Na tym jednak polega główna zaleta (...) Księgi Nowego Słońca."

 

 

"Świat opisany przez Wolfe'a to uniwersum, w którym kiedyś istniała nasza Ziemia. Ludzkość jednak rozprzestrzeniła się po innych planetach, a na jednej z nich, tytułowej Urth, zdążyła także zapomnieć o większości nowoczesnych technologii, które sprawiały kiedyś, że ludzie mogli żeglować między gwiazdami. Teraz powietrznymi ślizgaczami dysponują tylko przedstawiciele najwyższych warstw społecznych, oddzieleni od maluczkich nie tylko murami na pół mitycznego Domu Absolutu, ale także ścianą ignorancji."

 

 

Czy jest to książka dla każdego?

Zdecydowanie nie! osoby które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem fantasy mogą się szybko zniechęcić, mimo iż jest to klasyk gatunku fantasy. Dlaczego?:

"Najprościej mówiąc, wędrówka po Urth śladami Severiana nie jest rzeczą prostą. Autor rzuca w czytelnika garściami analogii i przeróżnych metafor, bohater napotyka na swojej drodze postacie, które śmiało można by obsadzić w nowoczesnej wersji Nieboskiej Komedii, a do tego wszystkiego dochodzi nieprzewidywalność kolejnych zdarzeń, podniesiona do rozmiarów wręcz groteskowych. Nie pomaga również język książki – pełen nazw i słów nie występujących w narzeczu, jakie znamy. (...) Dzieło Wolfe'a ma  specyficzny klimat "trudnej" książki, który wymaga dużego wczucia się w opisywane realia i myślenia o pochłanianej treści, a nie tylko szybkiego przerzucania stron w poszukiwaniu coraz to nowych zawirowań akcji."

 

 

Wiecej na:

http://ksiazki.polter.pl/Ksiega-Nowego-Slonca-Gene-Wolfe-c20607

 

by Alaska